نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: مشغولیت ذهنی

1276
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    31776
    تشکـر
    2
    تشکر شده 1 بار در 1 پست
    میزان امتیاز
    0

مشغولیت ذهنی

با سلام. در اصل مشکل من مربوط به هر 2 دپارتمان فردی و جنسی میشود. ماجرا از وقتی شروع شد که من سال اولی که در کنکور شرکت کردم رتبه بدی آوردم و پشت کنکور ماندم و هر روز تقریبا تمام وقتم را درس خواندم ولی باز هم رتبه خوبی نیاوردم و با یک اشتباه در انتخاب رشته مجبور شدم برخلاف میلم پشت کنکور بمانم. باز هم بیشتر وقتم را درس خواندم در صورتیکه در حالت عادی دختری هستم که علاقه زیادی به بیرون رفتن و گردش دارم. بار سوم هم که کنکور دادم باز هم رتبه خوبی نیاوردم و با اینکه بسیار به رشته دندانپزشکی علاقه داشتم رشته روانشناسی را در شهر دیگری انتخاب کردم و بعد از قبول شدن به آنجا رفتم. دوری از خانواده و خواندن رشته ای که موردعلاقه ام نبود برایم مشکل بود و هروقت میشنیدم که کسی در رشته دندانپزشکی یا پزشکی یا داروسازی پذیرفته شده حسرت میخوردم و گریه میکردم. در همین حین دچار مشکلات دیگری هم شدم مثلا موضوعات بی اهمیت مدت زیادی فکرم را مشغول میکنند و علیرغم میلم دائم به آنها فکر میکنم. مثلا کسی را در تلویزیون میبینم و صورتش در ذهنم حک میشود و ناخودآگاه مرتب به آن فکر میکنم. یا مثلا اطرافیان از زیبایی کسی صحبت میکنند و این مسئله ذهن مرا به خود مشغول میکند با اینکه قبلا این مسائل برایم ذره ای ارزش نداشت. در نهایت تصمیم گرفتم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به خارج از کشور بروم و از رشته روانشناسی در ترم دوم انصراف دادم و در کنکور ترکیه شرکت کردم و علیرغم اینکه نمره خوبی آورده بودم پذیرفته نشدم و تصمیم گرفتم امسال برای کنکور ترکیه درس بخوانم تا پذیرفته شوم.یک مشکل هم هست که گاهی فکر بعضی از دوستانم که همان سال اول در رشته موردعلاقه شان مثل پزشکی و دندانپزشکی پذیرفته شدند مرا آزار میدهد و حسرت آنها را میخورم. اما مشکل بزرگی که بیشتر بخاطر آن تصمیم گرفتم با شما مکاتبه کنم این است که چون من 2 سال پشت کنکور بودم و زیاد در اجتماع حضور نداشتم توجه پسران برایم خیلی مهم شد مثلا همش فکر میکنم در خیابان همه پسرها به من نگاه میکنند با اینکه من به آنها نگاه نمیکنم. سوتفاهم نشود من در کل عمرم با هیچ پسری رابطه ای نداشته ام و در خیابان حتی به پسرها نگاه هم نمیکنم. تازگی ها احساس خیلی بدی نسبت به اطرافیانم پیدا کرده ام. اول از شوهرخاله ام شروع شد که در تهران زندگی میکنند و در تابستان به شهر ما آمده بودند. همش حس میکردم مثلا او از من خوشش میاید و به من نگاه میکند. بعد از دو هفته حس بدی درمورد پدر و برادرم و تمام اطرافیان جنس مخالف پیدا کردم و هروقت آنها را میبینم ناخودآگاه مسائل جنسی به ذهنم میاید و فکر میکنم آنها به من علاقه دارند. الان این حس کمی کمرنگ تر شده ولی بازهم در گوشه ذهنم هست و مرا آزار میدهد. از شما خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید..

2. کاربران زیر از Diba565 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    19270
    تشکـر
    817
    تشکر شده 1,156 بار در 552 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : مشکلات روحی

سلام
    خوش اومدید به سایت
    بنظرم مشکل شما خیلی عمیقتر ازونه که بشه با چند خط نوشته حلش کرد
    اگه مراجعه کنید روانشناس خیلی میتونه کمکتون باشه میتونید با مشاوره های یایت تماس بگیرید یکی از دوستان من پیش مشاوران همین سایت در تهران مراجعه کردن و راضی بودن‌
    بنظرم شما تمرکز ندارید و مدام ذهنتون در حال پروازه
    کمی کم کمالگرا هستید من مشاور نیستم و اینها نظر شخصی خودم بود
    حتما تماس بگیرید و در اولین فرصت حضوری مراجعه کنید
    امضای ایشان
    دل بردی
    از
    من
    به یغما
    ای ترک غارتگره من

4. 2 کاربران زیر از آراد بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282

اختلال شخصیت وسواسی: این افراد کسانی هستند که در زندگی معمولی انعطاف ناپذیر، سختگیر، ریزبین و حاشیه بین هستند. آنها در تصمیم گیری مرددند و خلاقیت کمی دارند و از وضعی که دارند پا را فراتر نمی گذارند و همیشه سعی می کنند از هر شرایط جدید و تحول در زندگی فاصله بگیرند. در جابه جایی مسکن، تغییر شغل و هر نوع تغییر موقعیتی، تصمیم گیری برای ازدواج و... انعطاف ناپذیرند، اما تشخیص اختلال شخصیت وسواسی به عهده پزشک است، زیرا همه افراد واقعا دچار اختلال شخصیت وسواسی نیستند و فقط علائمی از این اختلال ممکن است در آنها وجود داشته باشد.

معمولا چنین افرادی رفتارهایی از خود نشان می دهند که چندان برای مردم خوشایند نیست. آنها در جامعه به عنوان انسان های نچسب و خشک شناسایی می شوند، حتی بسختی دوست پیدا می کنند ولی اگر دوستی داشته باشند دوستی هایشان پایدار خواهد بود و همان طور که گفته شد اختلال شخصیت وسواسی ندارند.

وسواس اجباری:از بیماری وسواس به عنوان بیماری وسواسی جبری یاد می کنند. چون این اختلال به گونه ای است که فرد افکار و اعمالی را به طور تکراری انجام می دهد و با این که فرد خودش نیز می داند که رفتار ها و کارهایش تکراری است، ولی یک حس درونی اجباری به او می گوید که حتما باید این کار را انجام دهد، هر چند بر خلاف میل باطنی او باشد( البته گاهی هم میل باطنی در انجام کار تکراری وجود دارد). در ذهن این افراد مدام دستوری صادر می شود.

انواع وسواس
    وسواس را می توان در چند نوع فکری، عملی یا فکری ـ عملی تقسیم کرد.

وسواس فکری : در این وسواس افکار مزاحم و تکرارشونده در ذهن وجود دارد. گاهی فرد حتی تلاش می کند چنین فکرهایی را از ذهنش بیرون کند، ولی باوجود تلاشش موفق نمی شود. افکار وسواسی در انسان ها وابسته به فرهنگ جامعه است. مثلا در فرهنگ ما افکار وسواسی ـ مذهبی بیشتر شایع است، بخصوص که وقتی افکار حالت تقدس به خود می گیرند، اما افکار وسواسی متنوع هستند.

گاهی این افکار وسواسی آسیب به دیگران را شامل می شود. مثلا فرد چاقویی به دست دارد و در ذهنش این فکر به وجود می آید که اگر چاقو به شکم فرزندش برخورد کند، چه خواهد شد. البته این کار را نمی کند ولی نحوه تفکرش باعث آزار او می شود.

همچنین افکار وسواسی جنسی نیز در ذهن بعضی افراد وجود دارد که در آن فرد بیمار در ذهن تصور می کند با فردی تماس جنسی برقرار می کند.

افکار وسواسی خرافه نیز نوع دیگری از وسواس فکری است، به این صورت که اگر مثلا سه قدم جلو یا عقب نگذارم اتفاق ناگواری ممکن است برای خانواده ام بیفتد؛ افکار بی پایه و اساسی که به هیچ وجه سندیت ندارد. یا موقعی که فلان لباس را به تن داشتم تصادف رخ داد و اگر باز هم این لباس را بپوشم تصادف دیگری اتفاق خواهد افتاد.
    وسواس عملی: وسواس عملی ممکن است با زمینه افکار وسواسی توام باشد ولی گاهی هیچ ذهنیت فکری وجود ندارد و فرد به طور تکرارشونده و بدون فکر، عملی را انجام می دهد. اعمال وسواسی تکرار شونده، مزاحم ولی اجباری هستند. این بیماران خود را مکلف و موظف به انجام کاری می کنند. مثلا اعمال وسواسی مذهبی انجام می دهند تا جهنم نروند.

اعمال وسواسی هم تقسیم بندی دارد که شایع ترین نوع آن در فرهنگ ما نوع شست وشوست. وسواس شست وشو را باید از نظافت و تمیزی جدا کرد. بعضی از افراد ذاتا انسان های منضبط و تمیزی هستند و این مشکل محسوب نمی شود، اما افرادی که وسواس شست وشو دارند، عملکردشان در زندگی داخلی و جامعه دچار اختلال می شود به طوری که دیگران نسبت به کارهای او اعتراض می کنند. مثلا فرد خود را موظف می داند که حتما 10 بار لباسی را بشوید یا چند ساعت زیر دوش حمام بماند تا کاملا تمیز شود. (افراد دارای وسواس شست وشو معمولا عددی را برای تکرار عملشان دارند.) متاسفانه گاهی به وسواس شست وشو هم رنگ و لعاب مذهبی می بخشند. خوب است بدانیم آیه ای در قرآن وجود دارد که تاکید می کند «از شر وسواس به خدا پناه ببریم.»

بیماری وسواس و عوامل آن
    وسواس قرینه گی نیز نوع دیگری است که در آن فرد دارای وسواس، نظم دادن غیرعادی است. یعنی اگر کتابخانه ای داشته باشد همه کتاب ها باید به طور میلی متری کنار هم قرار گیرند و ساعت ها برای این کار وقت صرف می کنند و اگر به کمد لباس آنها نگاه کنیم بندرت بتوان چنین چینش را در بوتیک لباسی پیدا کرد.
    وسواس کنترل کردن نیز وسواسی است که در آن بیمار بشدت کنترل گر است. در را قفل می کند ولی چندین بار باید آن را کنترل کند تا خیالش آسوده شود. شیر گاز را بسته ولی چندین بار به آشپزخانه بر می گردد تا شیر گاز را کنترل کند.
    اما وسواس های عملی دیگری هم وجود دارند که کمتر شایع هستند. مثل دست زدن به ماشین در حال حرکت، شمردن ساختمان های متعدد یا یادداشت کردن پلاک های ماشین در ذهن، وسواس در خرید (این افراد وسایلی را به شکل افراطی خریداری می کنند که شاید حتی نیازی هم به آن نداشته باشند و معمولا بعد از خرید از این کار خود پشیمان می شوند). وسواس کندن مو (تنش برای کندن موی سر یا موی صورت)، وسواس قمار، وسواس آتش افروزی و...

علت وسواس
    همان طور که گفته شد وقتی از یک فکر یا عملی به عنوان وسواس یاد می شود که فرد باعث اختلال در زندگی خود و دیگران شود بنابراین درمان این افراد ضرورت پیدا می کند. همچنین باید گفت احتمال ابتلای افراد وسواسی به افسردگی و حتی اقدام به خودکشی وجود دارد.
    محققان علت های زیادی را برای این بیماری برشمرده اند. ولی نقش ژنتیک در بروز وسواس پررنگ است. عوامل دیگر مانند عوامل تربیتی، رفتاری و اجتماعی نیز می تواند زمینه را برای اختلال وسواسی مهیا کند.

درمان وسواس
    بیماری وسواس تا 75 درصد قابل درمان است. اما موضوع درمان بستگی به نوع بیماری و مدت ابتلا به آن دارد. بنابراین 6 ماه تا یک سال می توان برای درمان وقت گذاشت، البته ناگفته نماند در صورتی که بیماری زندگی فرد را مختل کند و مریض دچار افت عملکرد شود پزشک با بستری کردن وی در بیمارستان زمینه بهبودی را فراهم می کند. اما در غیر این صورت درمان ها به شیوه سرپایی و با دارو صورت می گیرد.
    وسواس یک بیماری مزمن مزاحم و طولانی است که احتیاج به مشارکت و کمک بیمار، خانواده بیمار، روانپزشک و روان درمانگر دارد. درمان دارویی بیمار حتما باید توام با رفتاردرمانی و جلسات متعدد مشاوره باشد. دیدگاه فرد مبتلا به وسواس باید بتدریج تغییر کند. درمان های جدیدی به نام موج سوم روان درمانی هم وجود دارد که بسیار مفید است. در مواقع خیلی شدید هم لازم است بیمار شوک درمانی شود.
    برای درمان وسواس، می توان از روان درمانی و رفتارشناختی کمک گرفت. در این روش، فرد به تدریج با عامل ترس رو به رو می شود و این تکرار به مرور از اضطراب فرد می کاهد. مثلا اگر فردی بر شست و شو اصرار دارد، شی آلوده را تصور می کند و آن را لمس می کند و پس از آن دست های خود را نمی شوید و تکرار این کار به تدریج اضطراب بیمار را کاهش می دهد.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

6. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20605
    تشکـر
    132
    تشکر شده 251 بار در 163 پست
    میزان امتیاز
    9

ببخشیدوسواس درمان داره؟یعنی میشه ادم مثل روز اولش بشه؟من حتی دید کلی که به دنیا داشتم به خاطروسواس فکری عوض شده,دیگه واقعا خسته شدم از خودم و از دنیا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)